Benzin E10

Palivo E10 s příměsí etanolu pro čistou mobilitu v Evropě.

Co je E10?

E10 je druh benzinu obsahující až 10 % etanolu – obnovitelného paliva vyráběného z udržitelně pěstovaných plodin, odpadů a zbytků, který výrazně snižuje emise skleníkových plynů z dopravy. Prodává se v mnoha zemích světa a je kompatibilní s téměř všemi benzinovými automobily, které dnes jezdí po evropských silnicích.

Proč používat palivo E10?

  • Snížení emisí skleníkových plynů - s obnovitelným etanolem se pojí výrazně méně emisí uhlíku než s fosilními palivy, jako je benzin. Etanol vyrobený členy organizace ePURE v roce 2022 snížil ve srovnání s fosilním benzinem objem emisí v průměru o více než 78 %. Čím více etanolu se přimíchává, tím jsou výsledky lepší.
  • Zvýšení výkonu - etanol může mít přínos pro výkon motoru, mimo jiné tím, že při mísení s benzinem zvyšuje oktanové číslo, což umožňuje vývoj účinnějších motorů. Řidiči sice při používání směsi E10 mohou zaznamenat mírné zvýšení spotřeby paliva (o 1–2 %), ovšem ve srovnání s jinými faktory, jako je údržba vozidla nebo styl jízdy, je tento nárůst zanedbatelný.

Můžu používat palivo E10?

Téměř všechny nové automobily jsou kompatibilní.

Většina benzinových vozidel vyrobených po roce 2000 je s palivem E10 oficiálně kompatibilní a všechna moderní benzinová vozidla byla pro toto palivo optimalizována.
Při volbě paliva byste se vždy měli řídit doporučením výrobce vozidla. U všech nových vozů je tato informace uvedena na vnitřní straně víčka palivové nádrže. Pokud tam daná informace není, podívejte se do návodu k obsluze nebo na webové stránky výrobce.

Více informací naleznete zde.

Zdroj: E10info.eu