FinTag.cz: Ceny benzinu a nafty klesly kvůli nižší spotřební dani jen někde

Nižší spotřební daň z nafty a benzinu, která platí ode dneška, na mnoha čerpacích stanicích zatím znát není. Podle zástupců České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu se plně projeví nejspíš až v následujících dnech.

Aktuálně se ceny benzinu a nafty pohybují nad 46 korunami za litr. Nižší spotřební daň z nafty a benzinu, která je ode dneška do konce září nižší o 1,50 koruny na litr, by je tedy měla snížit. Ministerstvo financí již dříve uvedlo, že ceny u čerpacích stanic klesnou až o 1,80 koruny na litr. Z litru benzinu se dosud odváděla daň 12,84 koruny a u nafty 9,95 koruny. Svou roli hraje i daň z přidané hodnoty [DPH].

„V řádu několika mála dnů očekávám, že se nižší spotřební daň do cen paliv promítne,“ uvedl pro FinTag.cz vedoucí pracovní komise pro paliva ČAPPO Václav Loula.

Proč se nižší daň do cen paliv nepromítá hned, vysvětlil tím, že všechny pohonné hmoty, které jsou v nádržích na 4 000 veřejných čerpacích stanicích po celé zemi do 1. června, stále podléhají vyšší sazbě daně. Nižší sazba daně se do spotřebitelských cen promítne až při dodávkách benzinu a nafty z rafinérií a distribučních skladů od dneška [1.6.].

„Závisí to tedy na úrovni zásob dané čerpací stanice. Ta, která bude mít nižší zásoby, cenu sníží během dneška nebo zítřka. Tam, kde jsou zásoby vyšší nebo není tak vysoký odběr, to ale může trvat delší dobu,“ vysvětlil Václav Loula.

Upozornil na to, že na trhu s ropou stále panuje napětí. To navíc akcelerovala včerejší dohoda Evropská unie o embargu na ruskou ropu.

Navíc se dle jeho slov blíží motoristická sezona a čas dovolených. Současně i ekonomiky vykazují mírné oživení. To vše dle něj vytváří tlak na růst cen ropy.

„Je tedy možné, že ceny pohonných hmot půjdou ještě nahoru. Což značí, že stoupnou i ceny pohonných hmot bez ohledu na sníženou spotřební daň,“ dodal.

Stanice Benzina, EuroOil či MOL spotřební daň zohlednily

Vláda snížení spotřební daně na paliva zavedla novelou zákona o spotřebních daních v reakci na růst cen pohonných hmot. Novela vstoupila v platnost 1. června. Některé čerpací stanice navzdory zásobám přesto zareagovaly bez prodlevy. Například síť Benzina Orlen, která provozuje v Česku 426 čerpacích stanic, oznámila, že pokles daně promítla do cen pohonných hmot okamžitě. Ode dneška tak snížila ceny benzinu a nafty na všech stanicích o 1,80 koruny na litr.

„Rozhodli jsme se reagovat ihned, jakmile vstoupí snížení spotřební daně v platnost,“ sdělil předseda představenstva a generální ředitel společnosti Tomasz Wiatrak.

Ceny pohonných hmot snížila také síť čerpacích stanic EuroOil, kterou provozuje státní Čepro. Cena u těchto prodejců klesla o téměř o dvě koruny. V důsledku snížení spotřební daně totiž poklesne i odvod daně z přidané hodnoty [DPH].

„K plošnému snížení ceny na všech čerpacích stanicích EuroOil přistupujeme z důvodu maximální transparentnosti vůči veřejnosti bez ohledu na zbývající zásoby u jednotlivých pump a různý objem jejich prodejů,“ řekl generální ředitel společnosti Čepro Jan Duspěva.

A sníženou daň do svých cen plně promítne i MOL. Zástupci společnosti na facebookovém profilu informovali: „V důsledku snížení spotřební daně dochází od 1. června 2022 k poklesu cen pohonných hmot na všech 304 čerpacích stanicích MOL.“

Dodali, že ceny paliv společnost sníží bez ohledu na doprodej paliv nakoupených ještě s vyšší spotřební daní.

 

Pokračování článku naleznete zde na webu fintag.cz.

Datum: 1. června 2022

Zdroj: FinTag.cz