Aktuálně.cz: Za požáry na benzince může lidská chyba, kvůli které někdy uhoří i stovky lidí

Požáry na čerpacích stanicích není jednoduché uhasit, rychle se šíří, teplota rapidně stoupá a hrozí riziko exploze. I proto je potřeba, aby se v takových areálech dodržovala přísná bezpečnostní pravidla. Což potvrdil také nedávný incident na jihu Ruska, při kterém zahynulo 35 lidí a více než sto jich bylo zraněno.

Výbuch na čerpací stanici v Machačkale, nacházející se na jihu Ruska, ke kterému došlo minulý týden, byl extrémní. Při explozi přišlo v autonomní ruské republice Dagestán o život 35 lidí a podle agentury TASS nebylo ani pár dní po incidentu možné řadu těl identifikovat. Přes 119 zraněných bylo s odvoláním na ruské ministerstvo zdravotnictví hospitalizováno v nemocnici, včetně asi dvacítky dětí.

"Čerpací stanice je technologická jednotka, kde musí být vše v naprostém pořádku. Vyžaduje řadu přísných bezpečnostních předpisů a nutnost dodržovat požární ochranu," vysvětluje Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu.

"Tady muselo evidentně dojít k nějakému porušení těchto pravidel. Bližší informace o vyšetřování neznám, ale ze zkušeností víme, že příčin může být celá řada, například i chyba v technologii stáčení pohonných hmot nebo i nedej bože porušení zákazu kouření. Největším rizikem u požáru na čerpacích stanicích je fakt, že benzinové páry vzplanou i při záporných teplotách minus 20 stupňů a požár se rychle šíří," vysvětluje Loula.

Požár podle ruských vyšetřovatelů původně vznikl v autoservisu, odkud se rozšířil na benzinovou pumpu, která stála v jeho těsné blízkosti. Právě tento fakt odsoudil šéf Dagestánské autonomní republiky Sergej Melikov s tím, že to porušuje bezpečnostní opatření. Objevuje se také kritika, že se neprováděly pravidelné kontroly na takto potenciálně nebezpečných technických objektech.

Datum: 22. srpna 2023

Autor: Eva Srpová, Ing. Václav Loula

Zdroj: www.aktualne.cz